12 Ağustos 2014 Salı

Rüyalar, rüyalar

Vay arkadaş !!!

Dün akşam,40 yılda bir olmak üzere vurdum kafayı erkenden yattım. Ne kadar tanıdık, uzak akraba ve komşu varsa aradı sırasıyla, bütün sülalemin halini hatrını sordu :)  Hayır, eksik olmasınlar tabiki hep arasınlar ama onca konuşmayı benimle yapacaklarına annem ve babamı direkt arasalardı sanırım daha makul olurdu..!

Neyse, zaten saat 20:30, gece uykusu için fazla erken bir saat diyerek tekrar uyumayı denedim ama bu seferde sıcaktan  uykum kaçtı. En son hatırladığım kadarıyla gece 00:10 sularında maillerime, mesajlarıma ve resimlerin altına yapılan yorumlara cevaplar yazıyordum. Belkide yazmıyordum rüyamda görüyordum. Emin değilim :))
Aşırı sıcaklar, tatil dönemleri ve haftaiçi sosyalleşmeleri gibi durumlar yüzünden uyku düzenim tamamen değişti. Ağız tadıyla rüya bile göremez oldum. Sabah kalkıp hatırlamaya çalıştığım simalar var, resmen yeni bir evde misafirlikte kalsam (batıl inanç-kocakarı inanışı) gördüğüm rüyadan evleneceğim adamın tipini tarif edemeyecek derecede uykusuz ve rüyasızım :)

Kaldı ki ben önceden gezdiğim gördüğüm yerleri rüyasında görüp tarif eden bir kişi iken şu sıralarda 5-6 saatlik sık sık uyandığım, zor daldığım uykularımdan resmen rahatsızım...

Söyleyeceğim şu ki, yapılan tüm rarştırmalardan görüldüğü kadarıyla rüyalar alemi gerçekten uçsuz bucaksız bir dünya. Bilimsel olarak bazı gerçekler var ki, ben bile şaşırdım. Biraz uzun bir yazı fakat ilgilenenler güzelce okusun. Rüya görmediğini düşünenler de nedenini öğrensin. Hadi kolay gelsin :)
Rüya Görmek Sağlıklı Bir Uykunun Belirtisi mi?
Gece içinde defalarca REM dönemine girildiği halde çoğunlukla sabah kalkıldığında rüya görülmediği veya rüya görüldüğü düşünülür. Buna rüyaların ancak rüya görülen dönemde uyanıldığında hatırlanmasının neden olduğu belirtilmişti. Eğer REM döneminde uyunmadan başka bir uyku evresine geçiliyorsa, görülen rüyalar, sabah kalkıldığında hatırlanmayacaktır. Dolayısıyla rüyaların hatırlanması ancak REM döneminde uyanmakla mümkündür.

Halk arasında “çok sık rüya görüyorum, öyleyse sağlıklı bir uykum var” biçimindeki yanlış inanış, aslında REM döneminden sık sık uyanmanın veya REM dönemlerinin sık sık uyanıklıklarla bölünmesinin bir göstergesi, kötü kalitede bir uykunun belirtisidir. Kimse gece içinde 5 - 7 kez rüya gördüğünü düşünmez. Ancak rüya görmenin ve rüyaları hatırlamanın ayrı şeyler olduğu düşünülmelidir. Rüyaların hatırlanması için rüya döneminde uyanmak gereklidir.


Gördüğünüz Rüyların yüzde 90′ını Unutursunuz...
Uyandıktan sonraki 5 dakika içerisinde rüyalarınızın yarısını unutursunuz. 10 dakika sonra ise yüzde 90′ı hafızanızdan silinmiş olur.


Herkes Rüya Görür
Ciddi bir psikolojik rahatsızlığı bulunmayan, körler dahil her insan rüya görür. Rüya görmediğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz çünkü yalnızca rüyalarınızı hatırlamıyorsunuz.

Rüyalarımızda Yalnızca Bildiğimiz Yüzler Görürüz
Beynimiz yeni yüzler yaratamaz. Rüyalarımızda daha önceden gördüğümüz gerçek insanların gerçek yüzlerini görürüz ancak bunu onları hatırlamayabiliriz. Hepimiz yaşamımız boyunca binlerce yüz görmüşüzdür, yani beynimizin kullanabileceği sonsuz seçenek vardır.

Renkli Rüya Görmez
Görme yeteneğine sahip insanların yüzde 12’sinin rüyaları siyah-beyazdır. Geri kalanlar ise renkli rüyalar görürler. 1915-1950 arasında yapılan çalışmalar rüyaların çoğunun siyah-beyaz olduğunu ancak bu oranın 1960′lardan sonra değişmeye başladığını gösteriyor. Günümüzde 25 yaşının altındaki kişilerin yalnızca yüzde 4.4′ü siyah-beyaz rüya görüyor. Son yapılan araştırmalar bu değişimin nedeninin televizyonun siyah-beyazdan renkliye geçmesi ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.

Rüyalar Sembolik Anlam Taşımaktadır
Eğer rüyanız özellikle bir konu ile ilgili ise rüya sembolik anlam taşıyor demektir. Bu analiz edilerek ortaya çıkarılabilir.

Tekrar Eden Rüyalar
Çoğu rüya yalnızca bir kez görülse de, çoğu insan aynı rüyayı birden fazla kez gördüğünü söylemektedir. Kadınların yüzde 70′inin ve erkeklerin yüzde 65′inin aynı rüyayı çok kez gördüğü kaydedilmiştir.

Hayvanlar da Rüya Görür
Değişik hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar insanlar gibi onların da uyku sırasında beyin dalgaları olduğu görülmüştür. Bir köpeği uyurken izleyin. Rüyada birşey kovalıyormuşçasına değişik sesler mırıldanır ve patileri hareket eder.

Vücut Felci
REM uykusu sırasında beyindeki bir mekanizma vücudun tamamen hareketsiz olmasını sağlar, böylece rüyada fiziksel bir hareketin gerçekleşmesi önlenir. Ancak bu mekanizmanın normal uyku süresinden önce/sonra ya da bu süre boyunca tetiklenmesi muhtemeldir.

Rüya ve Gerçeğin Birleşmesi
Uyuduğumuz sırada beynimiz gerçek hayattan gelen sesleri alır ve onları rüyamızın bir parçası haline getirir. Yani bazen dışarıdan gelen sesi uykuda yorumlayabiliriz. Örneğin kardeşiniz siz uyurken başınızda gitar çalıyorsa, rüyada konserde olduğunuzu görebilirsiniz.

Erkekler ve Kadınlar Farklı Şekilde Rüya Görürler
Erkekler, kendi cinsleri ile ilgili rüya görmeye daha çok meyillidir. Erkeklerin rüyalarındaki karakterlerin yüzde 70′i başka erkeklerdir. Diğer bir taraftan kadınların rüyalarındaki kişilerin yarısı erkek, yarısı kadındır. Tüm bunların yanısıra erkekler rüyalarında genelde kadınlardan daha agresif duydular yaşarlar.

Rüyaların Geleceği Gösterme Özelliği Vardır
Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre çok sayıda insanın yüzde 18 ila yüzde 38′i en az bir geleceğe dair rüya görmüştür. yüzde 70 ise déjà vu deneyimlediğini söylemiştir. Rüyların geleceğin habercisi olduğuna inanan insanların sayısı ise yüzde 63 ila yüzde 98 oranla çok daha fazladır.

Ananlizlere bakılırsa, en fazla görülen rüyalar ise :
1. Uçmak
2. Bir şeyi sürekli tekrarlamak, yapmaya çalışmak
3. Birilerinden veya bir şeylerden kaçmak
4. Sevişmek
5. Okula gitmek, öğrenmek, çalışmak
6. Bir yerlere veya bir şeylere gecikmek
7. Ölü birini yaşıyor görmek
8. Yaşayan birinin ölmüş olduğunu görmek
9. Saldırıya uğramak, dayak yemek
10. Yüzmek
11. Düşmek
12. Vahşi hayvanlar
13. Seller, tufanlar görmek
14. Güzel yemekler yemek
15. Bir yerde kilitli kalmak
16. Bağlanmış olmak, hareketsiz kalmak, nefes alamamak
17. Öldürülmek
18. Bir varlığı hissetmek
19. Kötü bir güçle, şer bir varlıkla karşılaşmak
20. Para bulmak
21. Bir aracın kontrolünü kaybetmek
22. Ateş görmek
23. Düşmek üzere olmak
24. Uygunsuz giyinmiş olmak
25. Böcek, örümcek görmek
26. Boğulmak, nefessiz kalmak
27. Birini öldürmek
28. Tuvalet bulamamak, tuvaleti kullanırken utanmak
29. Bir sınavda başarısız olmak
30. Yeniden çocuk olmak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder