29 Mayıs 2015 Cuma

Sakura

Senelerdir severek ve yenileyerek kullandığım bir parfümüm var. Adı Cheery Blossom yani Kiraz Çiçeği olarak karşılık buluyor dilimizde.
Kokusu ve ağacın şekli beni duygusal, yumuşak ve dingin bir insan haline getiriyor nedendir bilinmez. İlk olarak Amerika'da kullanmaya başladığım için hep oradaki sakin ve yalnız günlerimi hatırlatıyor bana. SanFrancisco'da düzenlenen bir festivalde denk gelmiştim, bir Japon bahçesinde gezerken tanıştığım harika ağaç  zihnimde unutulmaz bir hal aldı ozamandan beri. Araştırmak geldi aklıma geçenlerde ve aslında bilinen isminin Sakura olduğunu ve anlamının hayat üzerindeki tek gerçek olduğunu kafama dank ettirdi :) Bazı şeyleri takıntı haline getirdiğinizi yada farkında olmadan bile hayat felsefemiz, ev eşyalarımız, giysilerimizde kullandığınızı birgün farkederseniz oturun da bir araştırın derim. Kimbilir aranızda nasıl bir bağ var ve bilinaçaltınızda sizi nasıl yönlendiriyor.  Mesela beni neden mutlu ettiğini ve güzel olan herşeye nasıl da bağlandığımı anladım :) 

Hatta en yakın arkadaşımın kolunda dövmesi olduğunu, gölgesinde durduğum ağacın bende uyandırdığı duyguları ve elbisemin üzerindeki görüntüden bile ne denli etkilendiğimi bugün farketmemle oturdum yazıyorum.
İyi haftasonları ve güzelliklerle dolu bir yaşam dilerim. Hoşkalıp, geriye baktığınızda hoşça bırakacağınız güzel anılarla tabiki..


 Sakura; Japonca kökenli bir kelimedir. Türkçe’de kiraz çiçeği anlamına gelmektedir. Sakuralar, süs amacı ile yetiştirilen, yenilmeyen Japon kiraz ağaçlarının çiçeklerine verilen isimdir. Ömrü sadece 1 hafta ve 10 gün kadar olan sakuralar; Japonlara genç, güzel ve hayat dolu iken ölümün bir anda gelebileceğini ve bütün güzelliklerine rağmen bir anda kaybedebileceklerimizi hatırlatır.
Bitkilere, peyzaja ve doğaya önem veren Japonlar için sakura, büyük önem taşır. Çünkü bu çiçekler ağaçta yetişmekte, en güzel göründükleri dönemde ise solmadan ve kurumadan yere düşmektedirler. Kısa hayatları ve ani ölümleri ile sakuralar, samuray yaşam tarzını benimseyen Japonlar için bir çiçekten çok daha fazlasıdır. Japon savaşçıları olan samuraylar, aynı sakuralar gibi yaşamın içinde parlar ve savaşırken, her an ölebileceklerini düşünmektedirler. 
İzlemeye doyum olmayan, adeta doğanın tüm güzelliğini üzerinde toplayan bu çiçekler, Japonlar tarafından yüz yılı aşkın bir süredir farklı ülkelere götürülüp tanıtılıyor. Hatta sakuraların, evrensel bir barış sembolü sayılarak, her ülkede sakura parkları kurulması için uğraş veriliyor. Amerika, Almanya, Kanada ve Filipinler gibi bazı ülkelerde, her yıl belli dönemlerde festivaller düzenleniyor. Binlerce sakura ağacı arasında düzenlenen festivallerde Japon kültürü ve doğa güzelliğinin evrenselliği yaşatılıyor. Japonya ile adeta özdeşleşen bu özel kiraz ağacı çiçekleri, muhteşem görünümleri, renkli dokuları ve rüzgardaki dansları ile bir cennet manzarası sunarlar.Sakuraların açtığı dönemde Japonya’da düzenlenen festivallere, tüm dünyadan pek çok sayıda turist akın etmekte ve bu muhteşem manzarayı görebilmek için binlerce ağaçlık sakura ormanlarına gitmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder