4 Ekim 2013 Cuma

Hafta-sonu geldi mi?

Hersabah neredeyse en önemli işlerimden sonra yazdığım blogum için bugün zamanı yettiremedim. Okadar yoğundum ki, mesaim bitmesin istedim ama çok az kaldı ve benim pür dikkat hazırlamam gereken raporlarım, yetiştirmem gereken işlerim var...

Malum bugün cuma ve ben tüm işlerimi toparlayıp etrafı tertemiz bırakmaya çalışıyorum. Şimdilik gidiyorum ama ayrıntılarla döneceğim, zira kahvemi bile içmeye fırsatım olmadı...

3 Ekim 2013 Perşembe

Vitamin-siz çocuk !

Kaç yaşıma geldim hala çabucak hastalanır ve etrafımdaki doktorların bitmek bilmeyen reçetelerine maruz kalırım. Her kafadan ses çıkar ama en sonunda herkes vitamin eksikliğinden der konuyu kesinleştirir :)

Kırmızı et yemeden sebzelerin tadını bilmeden büyüyen bir insan olarak, evet vitaminsiz olduğumu kabul ediyorum fakat dışarıdan aldığım takviyeler B1'den başlıyor, B12 ve B290 diye gidiyor resmen. Sevgili annemin takviyeleri beni bu yaşıma getirdi denilebilir tabir-i caizse...

Bugün resimden de anlaşıldığı üzere bir durgunluk bir ekşimik surat hafif bir kırgınlık var üzerimde. Gayet kalın giysilere geçmiş olmama ragmen az uyku ve bol soğuk tarafından hastalığa davet çıkartıyorum. isteyen varsa buyursun gelsin :)

Hal böyleyken bir bardak normal çay bir bardak bitki karışımı ve sonrasında calsium sandoz eşliğinde soğuk bir iş gününü daha sürdürüyorum.

Araştırdım şu vitaminler napar ne'der metabolizmamı nasıl etkiler diye... Yazıyorum lütfen size uygun olanını seçiniz ve uygulayınız :)


A VİTAMİNİ
Çocukların büyümesine yardımcı olur. Beden direncini sağlar. Gözü korur, besler ve iyi çalışmasını güvence altına alır. Bulunduğu besinlerden bazıları şöyledir:
Süt, koyun eti, yumurta, balık, dana eti, tavuk eti ve av hayvanlarının eti, kuşkonmaz, patlıcan, tereyağı, havuç, kereviz, lahana, karnıbahar, hurma, ıspanak, ekmek, hamurişleri, çilek, taze fasulye, mercimek, kavu, şalgam, portakal, greyfurt, maydanoz, armut, elma, patates ve domates.

B(1) VİTAMİNİ
Gelişmeyi sağlar, sindirimi kolaylaştırır. Meyve şekerlerinin özümlenmesine yardımcı olur. Salgı bezlerinin faaliyetini arttırır. Şu besinlerde bulunur:
Süt, taze sebzeler, mercimek, bira mayası, koyun eti, fındık, ceviz, yumurta, portakal, ekmek, hamurişleri, nohut, balık, dana eti, kepek, sakatat, kuzu eti, sığır eti, muz, havuç, kestane, lahana, karnıbahar, un.

B(2) VİTAMİNİ
Şekerin özümlenmesini sağlar. Sinir sistemini düzene sokar. Solunum sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Şu besinlerde bulunur:
Süt, peynir, taze ve kuru sebzeler, bira mayası, koyun eti, yumurta, ceviz, fındık, ekmek, balık, patates, dana eti, salatalık, sakatat, badem, sığır eti, un.

B(6) VİTAMİNİ
Dokuların yenileşmesini sağlar. Karaciğerin dostudur. Sinir sistemini düzene sokar. Cildin parlaklığı ve gerginliğini sağlar. Şu besinlerde bulunur:
Et, süt, bira mayası, koyun eti, yumurta, portakal, armut, nohut, dana eti, yeşil salatalıklar, muz, lahana, ıspanak, karaciğer, ekmek, hamurişleri, taze ve kuru fasulye.

C VİTAMİNİ
Kemiklerin ve dişlerin gelişmesini sağlar. Büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur. Kanı zehirlerden temizler. Tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını azaltır. Böbreküstü bezlerinin çalışmasını arttırarak erkeğin erkeklik gücünü sürdürmesini sağlar. Organizmayı grip, nezle gibi hastalıklara karşı dirençli kılar.

D VİTAMİNİ
Kemikleşmeyi sağlar. Kandaki fosfor ve kalsiyum miktarını yükseltir. Şu besinlerde bulunur:
Sucuk, balık ve su ürünleri, tereyağı, peynir, istiridye, süt.

E VİTAMİNİ
Vücudumuz için hayati önem taşıyan E vitamini yağda eriyen vitamin türlerindendir. Isıya ve yoğun pişirmeye karşı dayanıklıdır. Göz sağlığı için hayati önem taşır. Retina gelişimi için önemli bir oynar. Katarak yapıcı etkilere karşı önemli bir koruyucu biridir. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar. Virüslerden kaynaklanan hastalıklara karşı vücudun direncini yükseltir. Bağışıklık sistemi için önemli vitaminlerden biridir. Yapılan araştırmalar E vitamininin yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının önlenmesinde olumlu etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca yaşlanmaya karşı koruyucu etkisi de bulunur. Toksin maddelerin vücutta yarattığı tahribatı da azalttığı ortaya çıkmıştır. Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı gelişimi ve çoğalması için gereklidir. Kalbe yararlı olan HDL kolesterol oranını yükseltip, zararlı olan LDL kolesterolünü azaltır. Kandaki kolesterol oranını dengeye sokar. Kaslar ve cilt sağlığı için de önemli bir vitamindir. Hava kirliliğinden dolayı akciğerde ve ağızda oluşan olumsuz etkiyi azaltır. Kalp krizine, kansere, Alzheimer’e, katarakta karşı koruyuculuğu olduğu üzerinde ciddi veriler toplansa da, henüz bu konudaki yararlan kanıtlanmamıştır.
Buğday, pirinç, mısır, darı, çavdar, marul, soya, yerfıstığı, kabak çekirdeği, badem, susam, ceviz, zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, pam
ukyağı ve yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur.


Sağlığın A, B, C'sini gelişigüzel kullanmayın

A vitamini vücutta birikip karaciğer toksisitesine yol açar. A vitamini toksisitesi, onu bağlayan proteinlerin yok olması ve bu yüzden A vitamininin hücrelere hücum etmesiyle belirir. Bu genellikle vitaminlerin diyetten alınması durumunda ortaya çıkmaz; fakat kişinin takviye kullanması durumunda belirebilir. Belirtileri mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal ve kilo kaybıdır. Kas ve sinir sistemi de iştahsızlık, sinirlilik, yorgunluk, uykusuzluk, bitkinlik, baş ağrısı ve kaslarda zayıflık belirtileri göstererek etkilenir.
D vitamini uzun etkilidir ve birikir. D vitamininin fazlası kandaki kalsiyumun yüksek konsantrasyonda olmasına neden olur. Kalsiyum böbrek taşı oluşturabilir. Kandaki yüksek kalsiyum seviyesi ayrıca kan damarlarının sertleşmesine neden olur ki; özellikle bu da kalp ve akciğer arterleri için tehlikelidir ve ölümcül olabilir. D vitamini toksisitesinin ek belirtileri ise iştahsızlık, baş ağrısı, zayıflık, halsizlik, aşırı susuzluk, sinirliliktir.
E vitamini ile zehirlenme çok fazla miktarda alınırsa olur; fakat A ve D vitaminlerinde olduğu gibi kolay olmaz. Belirtileri baş ağrısı, zayıflık, baş dönmesi, halsizlik ve görme bozukluklarıdır.
K vitamini zehirlenmesi sadece K vitamini için suda çözünen kaynakları tüketen insanlarda meydana gelir. Belirtileri ise kırmızı hücrelerin hemolizi, sarılık ve beyinde hasarlanmadır.
Tiaminin (B1) anormal bir şekilde çok alımı sinir sistemini etkiler. Güçsüzlük, baş ağrısı, alınganlık ve uyku bozukluğuna yol açar. Ayrıca taşikardi yapabilir.
Yüksek miktardaki niasin (B3) sinir sisteminde, kandaki glukoz ve yağda uyuşturucu etkisi yaratabilir. Kusma, dilin şişmesi, bayılma gibi belirtiler meydana gelebilir.
B6 vitamininin uzun süreli yüksek dozda alımı, kimi zaman geri dönüşümü olmayan sinir hasarlarına neden olur.
Yağda eriyenler A - D - E - K vücutta depolandığı için hergün almaya gerek yoktur. Suda eriyenler B - C ise depolanmazlar, fazlası dışarı atılır. Her gün alınması gerekir.
Vitaminler ve faydaları;
Doğal vitaminler hangi besinlerde bulunur?* Memorial Ataşehir Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü ZAMAN

2 Ekim 2013 Çarşamba

Dön-e-medim !

Alt tarafı 2 günlük izin aldım, haftasonuyla birleştirip Bodruma uçtum, mükemmel 4 gün geçirip Türkbükünde harika bir koyda yazı kapattım, berbat bir havaya iniş yaptım, sabah uyanıp hazırlandım, işyerimde masamda herzamanki gibi işlerimin başında bu saati yaptım, ama resmen dönemedim ya ! 

Muhteşem, hava, deniz, ortam ve kişi kriterlerimden midir nedendir, sakin bir gün geçiriyor olmama rağmen aklım kaldı o huzurlu ve mutlu günlerde... Hava soğuk buralarda, yağmur çamur maşallah kış gelmiş :(

Millet hırkayı ceketi es geçip çizmelere montlara geçiş yapmış. Benim ruhum henüz kararmadı, depresif moddan çıkıp geldiğim için şanslıyım ama ne kadar sürer, bilemedim :) En güzel şekilde anılarımı, resimlerimi ve dinlendiğim vakitleri yanıma kar sayıp bu durumu uzatacağım. Tabi ekstra saçma olaylar bu durumu bozmaz ise kışa hazırım denilebilir. Malum battaniye altı kitaplar, diziler, meyveler ve kışın tüketilecek her türlü yiyecekler beni bekler...

Pazartesi tadında çarşambadan bukadar, yarın görüşürüz :)