1 Nisan 2014 Salı

''1 Nisan''


Bu sene henüz yaptığı eşşek şakasından dayak yiyen bir yurdum insanı görmeden ben blog yazıp aradan çıkarmaya kararlıyım. Bir ben şakacı kimliğimden sıyrılıp herşeyi çok ciddi görmüyorum çünkü, herkesin bir dur noktası oluyormuş gördüğüm kadarıyla :)

Günün anlam ve önemini araştırdım, adet yerini bulsun diye pozu da ona göre verdim. Kahve alırken yaklaşmayın dökerim diye şaka yapan yok ama olursa da benden korusun kendini :) Hatta komiklik, şakalar, iğrenç espriler eşliğinde milletin bugüne özel neler yapabileceğini  tahmin etmeye bile çalıştık mutfakta...
Fakat görüyorum ki son zamanlarda yaşadığımız, gördüğümüz hatta ister istemez parçası olduğumuz herşey zaten 1 Nisan şakası kadar saçma ve boş geliyor artık. Yarın geçecek diye bekliyoruz siyasetteki, özel hayattaki ve iş yaşantımızdaki ancak şaka olabilecek nitelikteki bazı problemleri !
Bugüne gelme nedenlerimiz aslında aşağıdaki gibiymiş. Bir okuyun da şakanızı bundan gayrı kendiniz seçin :)

-1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. Daha önce Avrupa'da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart'tı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles'in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan'a "aptallar günü" adını verdiler. Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayıldı.

-Fransa (Poisson d'avril - Nisan Balığı) : 1564 yılında Fransa kralı IX. Charles yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocağa aldırır. Bu arada 1 Nisan’ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise “Nisan Balığı” adı verilir
-İngiltere - April Fools' Day - Nisan Aptallar Günü
-İskoçya - Gowk veya Cuckoo günü
-Nisan 1 veya Nisan Balığı, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. Nisan 1 ile ilgili başka bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisan'da kutlanan Fous bayramıdır. Antik Roma'da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan'da ise bu bayram 31 Mart'ta Holi adıyla kutlanmaktadır.
http://tr.wikipedia.org/wiki/1_Nisan_%C5%9Eaka_G%C3%BCn%C3%BC
Bunlar dünyada olanlar birde islam alminde konuşulan bir rivayet var ki hepsinden ilginç ve üzücü...
İşte biz bilmeyenler için 1 Nisan şakasının tarihçesi

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya daki Endülüs üslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.
 En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an bir elinde İncil; Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.
 Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.
 Bunun üzerine Müslümanlar Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz... dediklerinde Haçlı ordusu komutanı Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.
 İşte o gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.
 Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır. Nereden geldiğini bilelim. Bilelim de ona göre kutlayalım diyor DR. AZMİ KOÇAK
 
Bende, hergünümüz neşeyle, sağlıkla, ancak bir şaka olacak kadar güzel ve eğlenceli olması için öyle insanlarla karşılaşmamız için dualar ediyorum. Bugünü normal bir gün gibi geçirmeniz dileğiyle :)