27 Aralık 2013 Cuma

Yılbaşı

Bugün cuma fakat ne yılın son günü nede son iş günü değil ama bu yazım 2013'ün son yazısıdır.
Daha önceki denemelerimin sonunu getiremediğim için durdurduğum hatta yeniden açtığım blog'um bu sene hemen hemen hergün faaliyet göstermiş bulunuyor. Önümüzdeki hafta eğer izin kullanırsam muhtemelen dışarıda iken de yazmayacağım için son yazım olarak tarihe geçsin.

En yakın çevrem, ve  iş arkadaşlarımın konuk olduğu bu yazılar bazen açıklayıcı ve merak ettiğim konuların da çok detaya inmeden araştırılmasından meydana geldi. 2014'te hangi formatta devam eder bilinmez ama az resim çok makara yada işe yarar bilgi ile hayat bulacağı kesin.

Bugün mutfak harici bir yerde görüntülenip sizlerle paylaşıyorum. Departmanımızdaki kızcağızı yeni yıl kutlamasına hazırladıktan ve arkadaşlarımın masalarına uğradıktan sonra yılbaşı konusunu işliyor ve aranızdan güzel dileklerle ayrılıyorum.
Yeni yılda herşeyden önce mutlu, huzurlu, sağlıklı, bol aşklı, güzel kazançlı, uğurlu, başarılı günler ve insanlar peşinizi bırakmasın inşallah.
 
Yılbaşı, herhangi bir takvime göre bir yılın bitimi ve yeni bir yılın başlangıcı. Yılbaşı gecesinden sonra içinde bulunulan yıl -özellikle ilk birkaç hafta boyunca- yeni yıl olarak betimlenir. Bununla birlikte Yılbaşı ve yeni yıl kavramları bazen yılbaşı gecesi anlamında da kullanılır.
Dünyada en yaygın kullanılan takvim olan Gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 1 Ocak yeni yılın ilk günüdür.
  • 1 Ocak: Türkiye dâhil, çoğu ülke tarafından kullanılan Miladi takvime göre yılın ilk günü.
  • Hicri Takvimde yılbaşı Muharrem ayının 1'inde gerçekleşir. Hicri Takvim bir Ay takvimi olduğundan 354 güne denk gelir, dolayısıyla Miladi takvime göre yılbaşı her yıl 11 gün önce gerçekleşir. Böylece 2008 yılında Miladi yıl boyunca Hicri takvimde iki adet yılbaşı gerçekleşmiştir.
  • Roşaşana (İbranice yeni yıl): Musevi yılbaşıdır. Hamursuz Bayramı'ndan 163 gün sonra kutlanır.
  • Doğu Ortodoks Kilisesi'nde yılbaşı (İsa'nın sünnet yıldönümüne de denk gelen) 14 Ocak'da kutlanır (Jülyen Takvimine göre 1 Ocak). Ancak en büyük 12 Doğu Ortodoks Kilisesinin sekizi, iki tarihin aynı güne geldiği Güncellenmiş Jülyen Takvimini benimsemiştirler (Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Polonya, Romanya, Suriye, Türkiye ve Yunanistan). Gürcistan, İsrail, Rusya ve Sırbistan Ortodoks Kiliseleri ise Jülyen Takvimi kullanmaya devam ederler.
  • Çin yılbaşı her yıl ilk kameri ayınının yeni Ay gününde kutlanır, ki bu da kabaca ilkbahara denk gelir. Tam tarihi, Miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına düşer. Çin'de yılın en önemli bayramı konumundadır.
  • İran takviminde yılbaşı Norous (Nevruz) olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır (20 veya 21 Mart).
  • Tayland, Kamboçya ve Laos'da yılbaşı 13 Nisan'dan 15 Nisan'a kadar kutlanır. Özellikle Tayland'da bu kutlama su dökerek gerçekleşir.http://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1lba%C5%9F%C4%B1
 


26 Aralık 2013 Perşembe

Perşembe'den Çarşamba'ya

Hello mello ey hafta ortası !

Bugün haftasonu planları yapmak için idel bir gün olsa bile çarşamba günlerinin yeri bir başkadır benim için. (Dün yazamadım ama hakkını yemeyeceğim bu günün )

Önceden Kuzey&Güney dizisini iple çekmemizi sağlayan gün iken bu sezon dizi izlemediğim için televizyon açısından bir anlamı bile yok. Benim için dışarı çıkma ve geç yatma potansiyeli yüksek  olduğu için yürüyüş, buluşma ve kahve içme gibi organizasyonlara ayırabileceğim bir günü teşkil ediyor. Kısacası çarşamba günleri iyidir, kendi halindedir :)
Bu yüzden bende dün akşamımı en yakın arkadaşlarımla yürüyüş yaparak, yemek yeme ve sevdiklerime hediyeler alarak geçirdim. Kız kıza yapılan buluşmaların en güzel yanı da bu olmalı ki 'herşey dahil paket' adı altında aynı gün içinde birçok şeyi yapabiliyorsunuz. Sevgili veya eşinizle yapamadığınız o uzun alışverişler, dedikodular hatta masayı dağıtırcasına geçirdiğiniz gülme krizleri hep bu pakete dahil oluyor :)

 Erkek arkadaşın, eşin hatta babanla bile ne kadar iyi anlaşırsan anlaş, sonuçta onlar düz mantık sen ayrıntı insanısın...
Meselea alışverişi seven bir çiftim olmasına rağmen ben yaparken dünyaları alıyormuşum hissine kapılıyorum o bana yeter dedikçe :)  dedikodu yapmayı beceremedik 10 senedir, ama bazen insan gördüğüyle, okuduğuyla yada duyduğuyla alay etmek istiyor, erkekler beceremediği için uzatamıyor konu bitiyor hemen oracıkta...
İşyerinde bile en rahat çalıştığım insanlar beyler olmasına rağmen bayan yöneticilerimiz ve diğer çalışma arkadaşlarımla toplandığımızda ortaya çıkan sohbetleri anlatmama kelimeler yetmez. Memleket kurtarırken birden makyaj malzemelerine geçiyor olmanın tadı herzaman bir başkadır...

Mesela dün trajikomik bir hikaye anlatmak için koşarak farklı bir departmana geçtiğim sırada en yakın iş arkadaşlarımdan biri olan Berrokuşun '-Dur anlatma önce hediyeni vereyim' demesiyle herşeyi unuttum, güne farklı şekilde başlamış oldum. Prag'tan gelen, parlak kesme taşlı çan broş yeni yılda şans,bereket,aşk ve eğlenceyi daim etsin. Yılın son hediyesini aldığım için de devamını getirsin inşallah :)

Süregelen günümüz neler getirir bilinmez ama dünüm hediye alıp-vermekle geçtiği için yeni yıla girişimizi daha bir heyecanlanarak hisseder oldum. Geriye dönük yaşamak pek tarzım olmasa da, zaman yavaş ilerlesede ve gelecek için planlar yapılmaya başlansada şu sıralar tek düşündüğüm ''bu haftayı da yedik mi gelsin yenilik sezonu'' sonrasını da gün gün yaşayarak görürüz nasılsa mottosuna bırakırız şeklinde....
Aslında işin özü şu ki; Ruh ve beden sağlığı, mutluluk ve hayırlı insanlar peşimizi bırakmasın da gerisi kolay diyor ve yarına konu bularak aranızdan ayrılıyorum...
see you soon my lovely followers


24 Aralık 2013 Salı

Yeni Yıla Yine Yeni Yeniden

Yeni yıla hazırlanmak için son haftamıza başlamış bulunuyoruz. Bana sorarsanız ben çoktan hazırım. Bu yılı pek sevmedim, çok daralttı, uzadı da uzadı...
Güzel sayılabilecek günler, kişiler ve olayları da yaşattı fakat 2014'ten beklentimin bambaşka olacağı kesin. Genel olarak bu yılı değerlendirecek olursak artık bitebilir, bir sakınca görmüyorum çünkü resmen herşeye doydum :)

Aralık ayına gelecek olursak da benim aklımda herzaman soğuk, telaşlı ve hayatımdaki insanların yarısının doğdugu ve doğumgünlerinin kutlandığı son bir ay olarak kalıyor. Çünkü daha yeni yıla nasıl gireceğimi planlamadan hediye alma süpriz party düzenleme ve en güzelinden pasta kesme organizasyonlarının ihaleleri bana kalıyor. Elimden geldiğince heryere yetişmeye çalışıyorum fakat aynı hafta içinde birden fazla organiazsyona ev sahipliği yapmak biraz zor olabiliyor. Ailem, arkadaşlarım ve sevgilimin hediyelerini seçmek zaten maddi-manevi deveye hendek atlatmakla eşdeğer ! Acaba beğenir mi? zevkle kullanırmı? değiştirmek istermi gibi düşüncelere kapılmıyorum Allahtan.. Doymuş insan, en ufak süprizle bile dünyanın en mutlu insanı haline gelebiliyor ki tecrübeyle sabit olarak ve sevdiklerimin herzaman yanımda olmasıyla kendimde de gözlemlediğim bir olgudur.

İşin birde bay/bayan, değişik veya populer ve yaşa göre hediye seçme teknikleri kalıyor ki en fazla vakit alan kısmı da bu olsa gerek. Herşeyini bildiğiniz insanlara hediye seçmek hem dünyanın en zevkli hemde en zor işi olarak karşımıza çıkabiliyor. Açıkçası ben herkeste olan, kolaylıkla bulunabilir ve satın alınabilir süprizlerden hiç haz etmiyorum. Bu yüzden özel olarak düşünülmüş tasarlanmış ve kişinin kendi ellerinden çıkmış ufak hediyeler benim için paha biçilemez birer hatıra niteliğine bürünüyor. İnternetten araştırma yapıp bulacağınız ürünlerin elinize ulaşma süresi biraz uzun olacağından en güzeli birkaç alternatif ile günü kapatmaktır diye düşünüyorum.
Unutamadığım doğumgünlerim ve hediyelerimin arasında en belirgini, aynı kişi tarafından birkaç farklı alternatifi olanlarıydı. Mesela sevdiğim ve benim için özel olan herşeyin bulunup getirilmesi yada değişik mekanlarda toplanılması gibi. Bir kahve veye çikolata yada en sevdiğim paptlayalar da buna dahil olabilir. Kendi hayatımdan detaylara girmiyorum ama fikir verecek olursam herkes için en unutulmazı düşünülerek ve emek harcanarak yapılan organiazsyonlardır kesinlikle. Yeni yıl partysi, doğumgünleri, bayram yemekleri, özel toplantılar ve ilk buluşmalar sadece bu yüzden bile ömür boyunca akılda kalacak anlarımızı oluşturular. Küçük notlar, tüm samimiyetiyle konuşma yapan insanlar, içten söylenen özel ve önemli sözler ise hediye niyetine bile içtenlikle kabul edilebilecek vasıflı süprizlerdir.
İşte bu ay tüm bu anlattıklarımı sevdiklerim için gerçekleştirdiğim ve herzaman daha iyisini yapabilmek için sabırsızlandığım bir aydı, vazgeçemediğim tatlı telaşları barındırdı.

Ama  artık bu yıl kapanıp yenisi gelmeli ve bize tüm güzelliklerini getirmeli. Bunu yaparken de dünyanın tüm pisliklerini, olumsuz insanları ve saçma olaylarını eski yılda bıraktığını size hissettirmeli. Yeni yılda ve yeni yaşınızda tüm güzel hediyeler sizlerin olsun. Şimdiden güzel bir yaş dilerim...