28 Mart 2014 Cuma

'Haydi ordan rey hey, yok size oy moy' deme !

..Ve işte yüzyılların en çalkantılı seçme-seçilme yani oy kullanma süreçlerinden biri geldi çattı !

Bu haftasonu özgürlüğünüzün ve vatandaşlık haklarınızın gerektiği şekilde, oyumuzu dilediğimiz yönde kullanacağız...

Ben ilk oy kullandığım zamanı hatırlıyorum da, parmağımda o mürekkep iziyle nasılda gerine gerine geziyordum. Hem 18 oldum hem de kendi kendimi temsil edebiliyorum diye. Hatta 'ay kimbilir ne kadar zaman çıkmayacak bu elimizden, tırnağımızı mı kessek oje mi sürsek diye uzun uzun durum kritiği yapıyorduk. 18'li yaşlarda siyasete dair üzüleceğimiz başka bişey yokmuş demekki :)))

Şimdilerde ise yurtdışında olanı, sağlık durumu elvermeyeni yada TC vatandaşı olmadığı için bu durumu etik görmeyerek oy kullanmak istemeyeni anlayabilirim. Ancak oturduğu yerden sadece muhalefet-iktidar kavgaları hakkında fikir beyan edeni pek anlamam. Sen daha üstüne düşen görevi yapmamışsın da elalemin derdiyle niye uğraşırsın, işine niye karışırsın ey insanoğlu ! diyesim gelir. (Durum farklı konularda da geçerli olabilir).
Hal böyle iken, ben bilinçlendikçe kendi üzerime düşen vazifeleri yapmaya gayret gösteriyorum. Gerek gündemi takip ederek gerek sesimi çıkararak gerekse hukuki yolları araştırararak.. Geçenlerde okudum köşe yazısında tam olarak hislerime tercüman olmuş bir bölümü paylaşıyorum. Belki kalemi güçlü insanların dedikleri biraz işe yarıyordur..
Şimdiden iyi ve hakkımızda hayırlara vesile olacak bir haftasonu diler, sadece üzerinize düşeni yapıp kendinizle uğraşmanızı tavsiye ederim =)

Gülse Birsel'den Gençlere...
"Önümüzde seçimler var. Parktaki arkadaşlarımızın yüzde 18'i “Oy kullanmam” demiş. Oy kullanmazsan da her şiştiğin anda sokağa çıkmakla bu iş yürümez canım kardeşim! Biliyorum, sizi, beni, tam olarak temsil eden bir parti yok belki. Bu yeni kuşak, biz tepkili şehirliler, adına ne derseniz, belki üç, beş, on yıl sonra, başka bir siyasi hareket çıkarabilir bu memleket.
Ama şu an için, bari ‘en az gıcık olduğun parti' Meclis'teki dört partiden hangisiyse, git oyunu kullan!
Son seçimde her 100 seçmenden 15'i sandığa gitmedi! Yüzde 85'in yüzde 50'si AK Parti'ye oy verdi. Sonra adam tabii der ki “Ülkenin yüzde 50'si bizi istiyor, sana ne oluyor!”
“Zaten bizim oylar çöpe atılıyor, çöplerden çuval çuval oy çıkıyor” diyen dostlara da diyorum ki, “O zaman git sandığın başında gözlemci olarak dur!”
Şu an tepkiler, rahatsızlıklar demokratik bir sivil itaatsizlikle dile getirildi, o esnada en kavgalı ve uzlaşmaz görünen gruplar barıştı, yan yana durdu. Ayrıca AK Parti'nin ileri gelenleri, hatta Cumhurbaşkanı mesajı aldığını söyledi, ki almamış olmaları zaten mümkün değil. Bunlar kazanımdır.
Ancak her şikâyette bir park bulup oturacak halimiz yok!
Şimdi, sevgili vatandaş, gözün siyasette olsun. Ve seçimler gelince, memnun musun değil misin, bir zahmet yine sokağa çık, iki adım yürü ama bu sefer, oy ver yav!"

http://www.mynet.com/magazin/detay/foto-analiz/gulse-birselden-eve-donun-cagrisi/25538/6#magazin-baslik
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder