14 Ağustos 2015 Cuma

Albert demiş..

Alın size maddelerle dolu birgün daha !

İster uyarsın, ister benim gibi okur geçersin.. Amma ve lakin önemli olanın okuduklarından, öğrendiklerinden ve yaşadıklarından ders çıkarıp tecrübelerin ışığında ilerleyebiliyor musun, önce bunu bilmelisin, ben de sadece karşımdakinde buna bakarım arkadaş !
Bana soracak olursanız ise, yarı yarıya diyebilirim durum özetimi.. Bazen çok da güzel biliyorum bir olayın devamında ne olacak, ben nasıl ilerlemeliyim ve karşımdakiler nasıl bir yol izleyecekler, bazen de körü körüne atlıyorum o kör kuyulara :)) Şimdi aşağıdaki maddeleri başarı konularında fikir vermesi açısından buldum ve yayınlıyorum. Lakin istediğiniz herşeyde çok çalışmak, tekrar etmek ve anı yaşayarak da pozitif sonuçlara ulaşabileceğinizi bilmenizi isterim. Odaklandığınız konu her ne ise, aşk-başarı-genel insan ilişkileri yada birşey üretmekten bile geçse önce kendini değiştir ve altın kuralların ne olduğunu bil diyor bence Einstein amcam :)

Amcamız yani Albert Einstein, çoğu insan tarafından dahi olarak görülür. Şu ana kadar yaşamış en etkili bilim insanı olmanın yanında teorik fizikçi, filozof ve yazardı. Bilime birçok katkı sağlamış Einstein’ın başarı sırlarını merak ediyor musunuz? Ben merak etmiyordum ama okuyup öğrendiğime pek memnun oldum, inşallah kendi üzerimde de etkin kılabileceğim kadar kafamın bir köşesinde yer etmiştir diyor ve farkındalıklarla dolu bir haftasonu diliyorum...

İşte Einstein’dan 10 hayat dersi...

1. Merakınızın peşinden gidin
"Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım."
Sizin merakınızı çeken nedir? Neyi en çok merak ediyorsunuz? Benim merak ettiğim neden bazı insanların başarılı olup bazılarının olamadığıdır. Bu yüzden yıllarca başarı üzerine çalıştım. Merakınızın peş
inden giderseniz başarıya ulaşırsınız
2. Azim paha biçilmezdir
"Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum."
Belirlediğiniz yolun sonuna ulaşacak kadar sabırlı mısınız? Posta pullarının gideceği yere varasıya kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir. Posta pulu gibi olun ve başladığınız işi bitirin.
3. Bugüne odaklanın
" Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi, öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyor demektir."
İki atı aynı anda süremezsiniz. Bir şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapamazsınız. Şimdiye odaklanın ve bütün enerjinizi şu anda yaptığınız işe verin.
4. Hayal gücü güç verir
"Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin önizlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir."
Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Einstein şöyle der: ‘Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil’. Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin.
5. Hata yapın
"Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir."
Hata yapmaktan korkmayın. Eğer nasıl okuyacağınızı bilirseniz hatalar sizi daha iyi bir konuma getirebilir. Başarılı olmak istiyorsanız yaptığınız hataları üçe katlayın.
6. Anı yaşayın
"Ben geleceği hiç düşünmem, ne de olsa gelecektir."
Geleceği ayarlamanın tek yolu olabilidiğiniz kadar şimdide olmaktır. Şu anda dünü ya da yarını değiştiremezsiniz. Önemli olan tek an şimdidir.
7. Değer yaratın
" Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın."
Zamanınızı başarılı olmak için harcamayın, değerler yaratın. Eğer değerli olursanız başarı kendiliğinden gelecektir.
8. Farklı sonuçlar beklemeyin
"Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek."
Hergün aynı rutinde yaşayarak farklı görünmeyi bekleyemezsiniz. Hayatınızın değişmesini istiyorsanız kendinizi değiştirmelisiniz.
9. Bilgi deneyimden gelir
" Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir."
Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır. Bir konuyu bilmek istiyorsanız onu deneyimlemelisiniz.
10. Kuralları öğrenin, daha iyi oynayın
" Oyunun kurallarını öğrenmek zorundasınız. Böylece herkesten iyi oynayabilirsiniz."
Yapmanız gereken iki şey var. Birincisi oynadığınız oyunun kurallarını öğrenmek. İkincisi ise oyunu herkesten iyi oynamayı istemek. Bu iki şeyi yaparsanız başarı sizinle olur!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder