21 Ekim 2014 Salı

Teknolojinin askerleriyiz

Yeni bir haftaya salı itibariyle başladım çünkü dün çok yoğun bir okadar da enerjik idim, yazamadım :)
 
Haftasonumu yine yollarda hem ziyaret hem dinlenme anlamında çok verimli geçirdim. Aile meclisinde alınan kararların yanı sıra arkadaş organizasyonlarına katılırken yine hiçbirşeyden geri kalmadığımı farkettim :)
Tabiki bu durum kendi isteğimle böyle gelişiyor. Çoğu zaman sosyal medya aplikasyonlarına bakmıyor, resim paylaşınca yorumlarını okumuyorum bile. Amma ve lakin  yinede herşeyden haberim oluyor. Haberler aklımın bir köşesine takılıyor.
Zaten şu teknoloji denilen zımbırtı herşeyiyle iliklerimize işledi, kimse inkar etmesin..!
Telefonla haberleşmek için konuşmaya değil ama içeriğindeki aplikasyonlara bağımlı gibi yaşıyoruz, artık eminim.
Spor, moda ve görselliği ön planda tutan her haberin bağımlısıyım ben mesela. İnternetim telefonum resimlerim yoksa çok eksik kalırım ilk birkaç saat. Tabletim yokken de sürekli dergi veya fotograf albümü taşırdım yanımda. Her canım sıkıldığında çıkarır bakar oyalanırdım. Şimdi akıllı telefonlar, yazılımındaki enterasan hatırlatmalarla bile sizin yerinize 'beni çıkart çantandan da milletin Dünya üzerinde paylaştığı herşeye bak'' diyor ! İstemesem de alışverişi, eğlenceyi ve kolay ulaşılabilir nitelikteki insan ilişkilerini aklıma getiriyor, beni resmen yoldan çıkarıyor sakinliğimi bozuyor :)
 
Allahtan meraklı bir insan değilim de milletin hayatını yaşayışını yada özel-genel-iş ilişkilerini irdelemiyorum. Gerçi araştırmaya lüzum olmadan önümüze kadar geliyor artık herşey, o ayrı ! 
Tüm bu uzak kalma çabalarıma rağmen ev hanımı olan annemin bile her yenilikten haberi oluyor ve meyve almaya gider gibi medya & teknoloji marketlerinden topladığı elektronik alet edavat ne varsa herşeyi eve getiriyor. Söylediğine göre ise çocukluğundan beri çok meraklıymış bu tarz alışverişlere :))
Mesela eklediğim her resim blogumdaki yazı ve attığım tweetlere anında yorum yapabiliyor şu akıllı telefonu sayesinde. Hemde senelerdir kullanıyor her programı bilgisayar laptop ve büyük telefonundan. Cep telefonları çıktığından itibaren hepimiz aldığımız üzere senerldir mesajlaşıyoruz kendisine. Yani millet sevgilisyle bile saatlerce mesajlaşmazken sevgili annem heryerden bana ulaşabiliyor hatta şuan görüntülü arama ile gün içinde yaşadıklarını anlatıyor ve ne giydiğime bakıp yorum yapabiliyor :))
 Söylemek istediğim, ufacık çocuklardan en yaşlı ebeveynlerimize kadar teknolojinin nimetlerinden bir şekilde yararlandığını apaçık görebiliyoruz. Maddi olarak ise birçok ülkeden önde gideriz yeni modellere döktüğümüz paralara bakılırsa..
Bunlar kimine göre nimet, kimisine göre ise özel hayata müdahale şeklinde algılanabilir, yoruma açıktır..
Verdiğim örnekler işin mizahi yönleri olsa bile çalıştığım departman bu konudaki vizyonumu günden güne tavan yapmaya yetiyor hatta artıyor nitelikte. Toplantılarda sessiz kaldığım süreler, sadece şaşırdığım ve ulaşabildiğim için ülkemle-şirketimle ve kendimle gurur duyduğum   teknolojik yenilikler kısmından ibarettir. Yoksa teknolojik kısmını da geçtim, ben susamam bunu herkes bilir :) Yöneticim ve çalışma arkadaşlarımın kafaları inanılmaz farklı çalşıyor, bu doğrultuda beni de teknoloji ile hep yakın tutmuş oluyorlar...
Bu nedenledir ki artık enerjimizi doğru kanalize edebildiğimiz, spor yaparken yemek yerken yada uyurken bile analiz edilebildiğimiz, kullanılabilir ve artık çok kolay ulaşılabilir cihazlarla dolu etrafımız. Ben ise bu farkındalığıma istinaden teknolojinin son ürünleri olan bu taşınabilir küçük cihazları ve akıllı telefonların keşfinden sonra spor yapmaya başlıyor ve kendimi bu cihazlardan biriyle ölçüme alıyorum.

Bu arada bahsettiğim elektronik aletler uzun süredir hayatımızda olan hatta birçok kişi tarafından kullanılan, Amerika ve Avrupaya gittiğimde de mutlaka yenilikleri storelardan takip ettiğim ürünlerin çok üst modeli ve hayatımızı robotize etmeye yeten konuların dışa vurumuydu..Projeler,yazılımlar ve hali hazırda entegre edilen iş teknolojilerinden bahsetmiyorum bile..
Ben gördüklerimden duyduklarımdan ve analiz etmek istediğim konulardan sonra yürür müyüm koşar mıyım yoksa boks mu yaparım bilinmez...
 Zira  aldığım kiloları geri vermeyi, kışa sağlıklı başlamayı ve zihin olarak yarım bıraktığım herşeyi tamamlamayı uygun görüyorum artık kendime.
Hızlanıyorum haberiniz ola, darısı da başınıza :)
Teknolojiden düzgün işler için yararlanmanızı tavsiye ediyorum ve sağlıkla kalınız diyerek yarını bekliyorum...Güzel haftalarımız olsun, ciaoooooooo...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder