1 Ekim 2014 Çarşamba

Abur-Cubur


Doğdumdan beri abur-cuburla besleniyorum ben !
Evet, kimisinin bayıldığı kimisinin ise fazlaca nefret ettiği bir alışkanlık benimkisi...


Su içse yarayan arkadaşlarım mesela sinir oluyorlar muhtemelen okadar yemeye-içmeye  nasıl obez olmuyorum diye:)
Hemen cevap vermem gerekirse, tabiki kilo alıyorum fakat metobolizmamı hızlandırıyorum midemi boş bırakmayarak demekki ve yaşam biçimim bu yönde vücudum alışmış artık yapılacak birşey yok... Spor yapmıyorum son senelerde tek korkum bu şimdilik..
Ayrıca herzaman söylerim ki, gündüz saatlerinde yediğiniz besinler öğütülüyor ve size enerji olarak geri dönüyor fakat gece yenilen-içilenlerin affı yok ! Erken uyumaya ve mümkünse akşamları hafif yemek yemeye çalışarak ve eğer ki fazla kaçırdığınız zamanlarda da panik olmayıp hayatı tüm insanlığa zindan etmeyerek yaşarsanız gayet güzel korursunuz o kilonuzu. Bunları bir spor adamı olarak değil neredeyse bir ev hanımı olarak yazıyorum şuanda. Çünkü insan kendi vücuduna neyin yaradığını neyin yaramadığını en iyi bilen yaratıktır vesselam..
Ve çok güzel haberlerim var merak edenlere. şağıdaki besinler bizlere gerekli ve diğerlerine göre masum abur-cuburlarmış. Hadi gözünüz aydın, inşallah dilediğinizce (tabi yinede benim gibi abartmadan) yer, içer ve keyiflenirsiniz :)

-Kuru üzüm ve leblebi karışımı: 1’er çay bardağı karıştırıp çantamıza koyabileceğimiz bu karışım bir şeyler atıştırmak istediğimizde keyifli ve besin değeri yüksek bir abur cubur olacaktır.
-Fındık ve kuru üzüm karışımı: Fındığın kilo vermeye katkısı tartışılmaz, kuru üzüm ile beraber yersek, demir ve flavonoidlerden zengin bir karışım elde ederek metabolizmamızın hızına katkıda bulunmuş oluruz.
-Ceviz: Omega 3 zengini ceviz, tok tutmasının yanında metabolizmamızı hızlandırıp yağ yakmayı kolaylaştırır. Ve ayrıca zinde, enerjik olmamızı sağlar, algı düzeyimizi arttırır. Aralarda 1 avuç cevizi 1 adet elma veya taze herhangi bir meyve ile beraber tüketmek daha hızlı kilo vermemizi sağlar.
-Peynir, ekmek ve maydanozlu sandviç: Peynir ve ekmek ikilisi bir de yeşillik ve çiğ sebzeyle karıştırılırsa metabolizmamızı hızlandırmakta ve kilo vermemizi kolaylaştırmakta rakip tanımaz.
-Yoğurt ve maydanoz karışımı: Yoğurttaki kalsiyum yağ yakmayı tetiklediği gibi aynı zamanda ödemi azaltıp, dolaşımımızı açarak kilo vermemizi kolaylaştırır. Gece yatmadan yoğurda maydanoz karıştırarak yersek, yavaşlayan metabolizmamızı açar kilo vermeye ivme kazandırmış oluruz.
-Yoğurt, yulaf ezmesi ve ceviz: Yulaf ezmesinin içerdiği lifin yapısı farklı olup sindirim sistemini farklı düzeyde çalıştırır. Böylece sindirim sisteminde olan problemleri aşmamızı kolaylaştırır. Ceviz ve yoğurt ile yulaf ezmesi metabolizmamızın maksimum düzeyde çalışması için en iyi anahtardır.
-Meyveli probiyotik yoğurt: Pratik ve eğlenceli bir abur cubur olan meyveli yoğurtların probiyotik lif içerenlerini tercih etmeliyiz. Böylece bağışıklık sistemimizi de güçlendirmiş oluruz.
-Ayran: En sağlıklı içecek. Serinletecek soğuk bir içecek içmek istediğimizde gazlı ve şekerli içeceklerle kıyaslanamayacak değerde bir içecek. Soda, ayran olarak tüketmek çok yoğun terlediğiniz çok su kaybettiğiniz dönemlerin tamamlayıcısı.
-Süt ve bitter çikolata: Çikolata mutlu eden ve metabolizmamızı hızlandırabilen keyifli bir abur cubur. Sütle birlikte ölçülü miktarda çikolata tüketmek, kilo verme hızını oldukça yükseltiyor
Bu sağlıklı abur cuburları kilo almadan yemek için; sabah öğlen akşam ana öğünlerimizi sağlam tüketmeliyiz.
Öğünlerimiz; karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengeli, vitamin ve mineraller yönünden yeterli düzeyde olmalı. Bunu sağlamak için de ana öğünler; et, ekmek, süt yoğurt, sebze meyve grubu yiyeceklerin hepsini içermeli ve size yetecek miktarlarda planlanmalıdır..
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder