22 Temmuz 2014 Salı

Bilgilendir-me !

Yine bir haftasonunu geride bıraktık ve yine benim anlatacağım çok şey var...

Gündem maddesi olsun veya olmasın benim hayatımda çok önemli yerler ediniyorsa insanların olayların ve mekanların kritiği yapılır paylaşılması gerektiği kadarı ise buradan da paylaşılır.
Haftasonu güzel kutlamalar ve eğlenceli anılarımı ayrıca tek birgünde uzun uzun anlatmak istiyorum. Şuanda daha öncelikli olarak canımı sıkan bir haberi gündeme getirme niyetindeyim çünkü. Canımı sıkmasının tek nedeni ise insanların cahilce ve körü körüne birşeylere inanıp, prim verip , hatta kendi yapmıyormuş, kullanmıyormuş yada çok bilinçli, farkındalık yaratan insanlar gibi yaşıyormuşçasına ortalara dökülmesinden kaynaklanıyor. Hemen bir örnek vermem gerekirse, bankalarında, evde kullandığı tüm ürünlerde,  bağımlısı olduğu tüm sosyal medya ve teknolojısınde, gittiği restaurantlar ve yediği içtiği neredeyse tüm ürünlerde ithal markalar ve ürünler kullanan bazı kesimin ara sıra ortaya çıkıp karalama kampanyası yapmasını ben hiçbirzaman anlayamadım, anlayamayacağım da !

Şuan renkleri altında fotograf yayınladığım şirketimin de dünyanın en büyük markaları arasında olması sebebiyle değil, ülkemizin telefon hattının bile bir dış gücün elinde olmasından ötürü sesini çıkarmayan kişilerin kalkıp 2 markaya takılmasından bahsetmek istiyorum. Evine alıp sürekli kullandığın ürünleri niye karalamaya çalıştığını merak ediyorum. Çoluk çocuğuyla o restauranlara giden ailelerin çok bilinçli gibi davranmasını ama arka planda herşeyden bi haber yaşamasını hazmedemiyorum belkide...

Bizlerin, sadece televizyonlarda görüp sanki hiç başımıza gelemezmiş gibi izlediğimiz savaş-terör ve acımasızca artan ölümler gerçekleşiyor. Bunlara sesini çıkarmayan insanlığın ısıtıp ısıtıp aynı konuları ortaya çıkarıp gündem değiştirmesinden sıkıldım-sıkıldık artık !
Bu nedenle son günlerde çeşitli platformlarda Coca-Cola’ya yönelik asılsız iddiaların gündeme getirildiğini üzülerek izliyoruz. Biraz açıklamada bulunmak gerekirse;
 
Coca-Cola şirketi, 128 yıl önce ABD’de kurulmuş olan, % 100’ü halka açık uluslararası bir şirket konumundadır ve dünya coğrafyasında çok çeşitli ekonomik, siyasi ve dini rejimlerden oluşan birbirinden farklı 206 ülkede faaliyetlerini yürütmektedir. Şirketimizin herhangi bir ülkeyi, hükümeti, herhangi bir ülkenin politikalarını, siyasi ya da dini inancı desteklemesi söz konusu değildir. Bu çerçevede Coca-Cola’nın gelirinin İsrail’e aktarıldığı iddiası da tamamen gerçek dışıdır.
  • Coca-Cola Filistin’deki 3. en büyük işveren, 5. en büyük yatırımcıdır.
  • Coca-Cola şirketi 1998 yılından bu yana Filistin’de faaliyet göstermektedir.
  • Coca-Cola’nın Filistin’de 3 fabrikası, biri Gazze’de olmak üzere 7 satış ve dağıtım merkezi bulunmaktadır.
  • Coca-Cola, 350 Filistinliye iş olanağı sağlamakta, Coca-Cola faaliyetleriyle ilişkili yan sektörlerden ise 3,500 aile geçimini sağlamaktadır.
Türkiye’de de doğrudan 3 bin dolaylı olarak 30 bin kişiye istihdam sağlayan Coca-Cola olarak, 50 yıldır Türkiye’de ekonomiye güç vermek üzere faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.
Coca-Cola’ya yönelik son günlerdeki iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu kamuoyuna duyurulur.
Kendi adıma saygılarımı ve sevgilerimi sunar, o güzel aklınızı böyle her gördüğüne ve araştırmadan her duyduğuna yoran insanlardan olmamanız dileğiyle hoşçakalın derim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder