31 Ocak 2014 Cuma

Zaman, sadece birazcık zaman

Bugün bir sakin başladım ki güne kendime şaşırdım. Tüm haftadaki genel enerjimin aksine ruhsuz/duygusuz gezdim ortalarda.
Öğle yemeğindeki İtalyan konsepti sonrasında baklava şenliği ile normale döndüm ki, yinede gün geçmek bilmedi, geçmedi. Haftasonu için planlar tam oysaki.  Kapıdan çıktığım an zaman çok hızlı ilerlemeye başlayacak eminim ! Haftasonu çok yavaş ilerledi, bitmek bilmedi, sıkıntıdan patladım keşke sürekli haftaiçinde yaşasam diyen birini duyduğum an ya onu ya da kendimi müzeye kaldıracağım söz veriyorum:)

Lafın kısası, her ne yaparsanız yapın zamanı iyi değerlendirin en üst düzeyde verim alın ve geriye dönüp baktığınızda pişman olmayacak enerjiyle yaşayın.
Şimdi kısa hikayeyi okuyup ne demek istediğimi iyice anlayın :)

Zaman yönetimi konusunda bir kurs düzenleniyor. Zamanın iyi ve üretken kullanma ile ilgili verilen derste, uzman, öğretmen, çoğu hızlı olmaları gereken ve stresli mesleklerde çalışan öğrencilerine demiş ki:
- Sizinle küçük bir deney yapalım.
Masanın üzerine kocaman bir cam kavanoz koymuş. Sonra bir torbadan küçük kaya parçaları çıkarmış, dikkatle kavanozun içine yerleştirmiş.
Kavanozda taş parçaları için yer kalmayınca sormuş:
- Kavanoz doldu mu?
Sınıftaki öğrenciler:
- Evet, doldu.
- Dolduğunu düşünüyorsunuz demek ha!
Hemen eğilip başka bir torbadan küçük çakıl taşları çıkartmış, kavanozun tepesine dökmüş, kavanozu eline alıp sallamış, küçük parçalar büyük taşların sağına soluna yerleşmişler…
Yeniden sormuş öğrencilerine:
- Bu sefer kavanoz doldu mu?
İşin sanıldığı kadar basit olmadığını sezmiş olan öğrenciler:
- Hayır, tam da dolmuş sayılmaz.
- Aferin!
Masanın altından bu kez de bir torba dolusu kum çıkartmış. Kumu kaya parçaları ve küçük taşların arasındaki bölgeler tümüyle doluncaya kadar dökmüş. Ve sormuş yeniden:
- Kavanoz doldu mu?
Öğrenciler bağırdı:
- Hayır dolmadı!
Yine “Aferin” demiş öğretmen.
Bir sürahi su çıkarıp kavanozun içine dökmeye başlamış ve sormuş:
- Bu gördüğünüz deneyden nasıl bir ders çıkarttınız?
Bir öğrenci hemen atılmış:
- Şu dersi çıkardık ki günlük iş programımız ne kadar yoğun olursa olsun, her zaman yeni işlere zaman ayırabiliriz.
Öğretmen:
- Hayır, çıkartılması gereken asıl ders şu; eğer en başta büyük taş parçalarını kavanoza koymazsanız daha sonra asla koyamazsınız. Hayatınızdaki önemli olan büyük taş parçaları hangileri? İlk iş olarak onları kavanoza koyuyor musunuz? Yoksa kavanozu kumlarla ve suyla doldurup büyük parçaları ihmal edip dışarıda mı bırakıyorsunuz?
Hayatın akışında sürüklenirken, hayatınızı en çok önem verdikleriniz ile mi yoksa daha az önemli olanlarla mı dolduruyorsunuz.
 
Şimdi gidip bir Coca-Cola açıp hayatın tadını çıkarırken nerde, kimlerle ve ne şekilde olmak istediğinizi düşünüyorsunuz. Güzel bir hafta sonu olsun efendim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder