13 Aralık 2013 Cuma

Eller, eller, eller

Bir günde kaç kez el yıkanır bilmiyorum ama, ellerimi yıkamadığım zamanlarda herhangi bir iş için kullanamadığımı biliyorum !

Ev hijyeni, kıyafet temizliği ve tozlu-kirli mekanlarda bulunamamam bir yana, şu ellerim kirlenmeye görsün hemen yıkamaya koşuyorum. Kedi-köpek sevince, tuvaletin kapısını tutunca, bozuk paralarla oynayınca, ellerin normal olarak  hemen yıkanması gereklidir fakat ben yıkayamazsam resmen vücudumda öyle bir uzvum yokmuş gibi dolaşıyorum :)
Bazı rahat insanlara hayretle bakıyorum ki yurtdışında yaşadığım en büyük problemim buydu mesela(Sanki bizim ülkemizde hiç yoklar!)
Adam cipsi yada yağlı herhangi bir yemeği 5 parmağıyla yedikten sonra benimle tokalaşmak için adım atıyor fakat karşısında 'U' dönüşü yapan biriyle karşılaşıyor. Her iki taraf için de kabullenilmesi güç bir durum inanın :)
Obsesiflik boyutuna ulaşacak kadar da çok yıkamıyorum tabiki fakat bu alışkanlığı hiç edinememiş bay/bayanlara tavsiyemdir.
Sağlığın şifresi ellerimizde saklıymış !
Bakın uzmanlar neler diyorlar...
Gündelik hayatta çevreyle ilişkimizi sağlayan organlarımızın başında gelir ellerimiz ve o nedenle daha çabuk, daha çok ve daha sık kirlenir.
Eğer ellerimizi dikkatlice ve usulünce temizlemezsek yani “el hijyeni” denen önemli konuya önem vermezsek hastalanmamız da hastalık yaymamız da kolaylaşır.
Çocukluğunuzda anneniz sizi de sık sık “ellerini her yere sürme!” diye uyarmış olmalıdır. Annelerimiz en çok da “kirli” olduğunu düşündükleri şeylerden bizi korumak için yaparlar bu uyarıyı. Doğrudur da. Doğrudur çünkü gündelik hayatta çevreyle ilişkimizi sağlayan organlarımızın başında gelir ellerimiz ve o nedenle daha çabuk, daha çok ve daha sık kirlenir, hastalık yapan mikroplarla daha sık karşılaşır, onları oradan oraya taşır.  Eğer “el hijyeni”ne önem vermezsek hastalanmamız da hastalık yaymamız da kolaylaşır.
Zaten bu nedenle de çocuklukta edindiğimiz önemli alışkanlıklardan biri de gerektikçe, doğru bir şekilde el yıkamaktır. Hem evde hem de okulda, ne zaman, neyle ve nasıl el yıkanır diye eğitiliriz. Önemli olan bunu bir refleks haline getirebilmektir.
Genel istatistikler kadınların ellerinin daha temiz olduğu yönünde. Çünkü kadınların el yıkama alışkanlığı yüzde 52 iken erkeklerde bu oran yüzde 48’de kalıyor. Ancak bazı araştırmalar bu konuya daha şüpheci bir yaklaşmamıza neden olmuyor değil.
Bir çalışmada, deneklerin ellerinde yerleşmiş 150 farklı mikroorganizma olduğu saptandı. Araştırmaya katılan 51 kişide toplam 4700 farklı bakteri çeşidi belirlenmekle birlikte yalnızca 5 tanesi 102 elin hepsinde de bulundu. Elde edilen bakteri çeşidinin fazlalığı kadar kadın deneklerin ellerinde daha fazla sayıda mikroorganizma bulunması araştırmacıları şaşırttı. Acaba erkeklerin ellerinin daha asit olması bu durumu açıklayabilir mi diye düşünen uzmanlar daha asit ortamlarda, daha az sayıda mikroorganizma barınabildiğini gözlemlediler.
Çalışmalar sırasında, düzenli el yıkamaya rağmen farklı bakterilerin bundan etkilenmedikleri de görüldü. Yıkamadan sonra bazı türlerin sayısı azalırken diğerleri çoğalıyordu. Ellerdeki bakterilerin önemli bir bölümü “patojen” (hastalık etkeni) değildir. Hatta bazıları hastalık yapabilecek etmenlere karşı koruyucu rol de oynar. Araştırmacılar, elleri “anti-bakteriyen” bir sabunla yıkamanın önemini kuvvetle vurguluyorlar.
Unutmayın! Temizlik ve hijyen elden başlar. Ve bunun için sadece “SU ve SABUN” YETERLİDİR.


BİR UYARI
Ne zaman çok önemli ?Bazı anlar vardır ki ellerin yıkanması-yıkanmaması tartışılamaz! İşte bunların başında her tuvalet çıkışında, yemek yemeden önce, eve girdiğinizde, çöpleri attıktan ya da para saydıktan sonra gelir.
Tabii ki kirli gıdalara, et, tavuk, balık, sebze, meyveye dokunduktan sonra, hapşırdıktan, öksürdükten sonra, vücudunuzun herhangi bir kirli bölgesine dokunduktan sonra, özellikle tuvalet, ağız-burun temizliğinden, ellerimize hapşırıp öksürdüğümüzden, hayvanlara dokunup ellerimizle sevdiğimizden, hasta kişilerle tokalaştıktan sonra, makyaj yapmadan, ilaç ya da tıbbi malzeme kullanmadan önce, pansuman yapmadan önce ve sonra da ellerinizi yıkamalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder