21 Ekim 2013 Pazartesi

Döndünüz mü a dostlar ?

Tatilden yeni dönenler için işlerine, evlerine ve okullarına alışamama gibi bir durum söz konusu ise "tatil sonrası sendromuna yakalanmışsınız demektir

Özellikle araştırdım bunun içinde var mı bir sendrom diye... Malum ülke olarak sürekli kaygılarımızdan despresif hallerimizden yaşam şartlarımızdan kafamızı kaldırıp kendimize bakamaz olduk, gün geçtikçe abartıyoruzda bu ruh durumunu. Amma velakin  uzmanlar, tatil sonrası sendromunun belirtilerinin, kişinin iş yerine veya okuluna alışamama gibi durumların yanı sıra, iştahsızlık, eklem ağrıları, kaygı bozuklukları, mevsimsel depresyona bağlı keyifsizlik ve hiçbir şey yapmama isteği gibi belirtilerle kendisini gösterdiğini söyledikçe, demekki gerçekten ortada birşey var diyorum !

Tatil boyunca gezdik tozduk uyuduk uyandık ama dün gece eminim çoğunluğumuzu uyku tutmadı, gece yatmak sabah kalkmak bilmedik :)

Vallahi içimden yazmak bile gelmedi bugün, halbuki ne çok detay var paylaşılacak. ne çok resim var görücüye çıkacak :)

Araştırmalarımla yetinin bugün sevgili takipçiler. Belki işe yarayan kendinize entegre edebileceğiniz bilgiler vardır içlerinde ...Uzman Psikolog Kamil Yoşumaz bişeyler demiş bende okudum bakın aşağıda da aynen paylaştım.

Tatil dönüşü hemen işe başlamamalı !

Tatil dönüşlerinde  adaptasyon sorunları olduğundan önlem olarak, kişinin hemen işe başlamaması gerektiğini kaydeden Yoşumaz, "İşinize bir gün ara verin. Bu ara süresince kendinize hem bedenen hem de psikolojik olarak, işinize veya okulunuza hazırlamalısınız" diye konuştu. (konuşması uygulabileceğimiz anlamını taşımıyor, ehejhewjwejm =D )

Adaptasyon süreci gerekli

Adaptasyon sürecini kolay geçirebilmek için hem çalışanın hem de işverenlerin uygulayacakları küçük planlarla bu sürecin daha kolay atlatılabileceğine vurgu yapan Yoşumaz, şöyle konuştu:
"Tatilden yeni döndüyseniz ve hala daha işinize, evinize ve okulunuza alışamadıysanız muhtemelen tatil sonrası sendromuna yakalanmışsınızdır. Bu durumu ortadan kaldırmak için çalışan işe gitmeden önce, iş yerinde ne yapacağına dair küçük planlar yapsın. İşe küçük toplantılar yapılarak başlanılması, adaptasyon sürecini hızlandıracaktır. (Herkes birbiriyle aynı moddayken ne hazırlasın insanlar yahu =D )

İstifaların çoğu, tatil veya izin sonrası oluyor

Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre özel veya devlet sektöründeki işinden istifa edenlerin birçoğu, tatil veya izin sonrası dönüşlerinde istifa ediyor. İnsanların tatil sonrası istifa etmelerinin psikolojik açıdan en önemli sebebi ise tatildeyken işleriyle alakalı yeni kararlar aldıkları için, bu kararları hemen hayata geçirmek isterler. Başarılı olamayınca da en kolay yol olan istifa mekanizmasını işletirler. Bunu önlemenin yolu, aldığımız kararları hayata geçirmeden önce biraz beklemeli zamanın ne getireceği görülmelidir." (Benim tarzım insanlara göre değil ama deneriz =D )

"İşverenler, çalışanlarına toleranslı davranmalı"

Buna benzer durumlarda işverenlerin de çalışanlarına toleranslı davranması gerektiğini anlatan Yoşumaz, şöyle devam etti:
"İşverenler, çalışanına tatil dönüşlerinde, en az 1 hafta sabah işe gelişlerinde 15-20 dakika geç gelmelerine göz yummalıdır. İş sahipleri, çalışanlarına mutlaka yeni projeler üretmesi için daha çok fırsat ve imkân tanımalıdır. Bu kişinin, hem adaptasyon sürecini hızlandırır hem de performansının daha çok yükselmesini sağlar. İşverenlerin dikkat etmesi gereken diğer bir konuda çalışanlar ile iletişim kurmalarıdır. Ne kadar çok çalışanlarla iletişim kurulursa, çalışanın da kendinin anlaşıldığı hissi uyandırılarak psikolojik olarak rahatlatılmış ve verimi artırılmış olur."’ (Patrondan neyi talep ettiğine dikkat et ey çalışan, bakmaz gözünün yaşına kimse  =D )
Yoşumaz, kişinin bir önceki tatiliyle, yeni yaptığı tatili kıyaslamaması gerektiğini ve hayatından olduğunca "keşke"leri çıkarmasının yararına olacağını sözlerine ekledi..
İyi de etti, biz yarın başka konu ve uygulanamayacak yazılarla oyalarız kendimizi nasılsa.. HOŞÇAKALIN :))))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder